Rubriky
Aktuality

Projektový den s AI

Pochopení umělé inteligence formou hry

Projektový den Naše firmy nás díky své úspěšnosti a oblíbenosti u žáků motivoval k vytvoření dalšího projektového dne. Využili jsme také zkušenosti z našich kroužků Program pro AI tvůrce a zaměřili jsme se na umělou inteligenci (Artificial Intelligence – AI). Projektový den “Objevte potenciál umělé inteligence” spočívá na jednoduchém principu učení se hrou a snaží se žákům co nejjednodušeji vysvětlit, jak umělá inteligence funguje, jak s ní pracovat a jak vytvářet řešení s využitím AI. Vytváření řešení s umělou inteligencí se může zdát jako moc velká věda, kterou není jednoduché pochopit. Opak je pravdou. Není na tom nic složitého. AI funguje téměř stejně, jako všechna ostatní zařízení kolem nás. A právě proto je ještě jednodušší ji pochopit formou hry.

Vidění – Řeč – Porozumění

Náš první testovací den již proběhl na Gymnáziu Luďka Pika v Plzni. Program se skládal z computer vision (počítačového vidění), speech technologie (mluvená a poslechová část) a porozumění textu. Celý den spočíval v budování AI startupu – firmy od základů v oblasti umělé inteligence. Studenti byli nadšeni, když je přívítal Michal the TJBot od IBM. Dále pak dostali úkoly, ze kterých rychle pochopili o co jde a co se po nich požaduje. Za celou hru dokázali pochopit  a porozumět jednotlivým procesům a jednoduchému programování umělé inteligence.

AI startupy

Svoji vymyšlenou firmu dovedli od úplných počátků až k opravdovým produktům, jako třeba umělou inteligenci pro hledání ideální dovolené z nabídek od různých cestovních kanceláří, kontrolu pozornosti řidičů na dálnici, kontrolu čistoty ve třídách a na veřejných místech, apod.

Doufáme, že budeme mít ještě spoustu příležitostí, dát studentům prostor pro vymýšlení podobných zajímavých nápadů a také šance, jak samotný projektový den dále zdokonalovat.