Rubriky
Aktuality

Studenti tvoří AI startupy online

Náš vůbec první ONLINE projektový den na umělou inteligenci proběhl díky podpoře SIT Port.

Projektový den měl za úkol seznámit studenty středních škol s umělou inteligencí. Díky tomu, že se nebáli zkusit si s AI pracovat, získali spoustu zkušeností, které okamžitě aplikovali při tvorbě řešení problémů dnešní společnosti. 

Měli jsme celkem čtyři týmy. V každém týmu si studenti rozdělili role, jako v opravdové firmě a začali pracovat na svém Startupu. Za úkol mají vždy zamyslet se nad určitým problémem a vymyslet na něj snadné a chytré řešení za pomoci právě AI. 

Smlouvy jednoduše 

Modrý tým z GFK, SOUEPL a SPŠE přišel s nápadem zjednodušování pochopení smluv do dvou řádků a to od podmínek použití her po pochopení finančních smluv. K řešení využili technologie porozumění přirozeného jazyka (Neural language processing) a Dialogflow – nástroj pro vytvoření chatbota. Jako zdroj dat použili finanční smlouvy, které zanalyzovali. Došli pak k závěru, že díky jejich chytrému řešení nejspíše přijdou o práci exekutoři, ale budou více potřeba analytici a právníci pro trénování analyzátoru smluv.

Chytré řešení pro skiareály 

Zelený tým, složený ze studentů z VOŠ a SPŠE v Plzni, přišel s nápadem na AI SKY (SKI (lyžování), SKY (obloha -> cloudové služby)) neboli umělá inteligence, která zabraňuje půjčování skipasů mezi lyžaři. Zabrání tomu za pomoci kamer, které rozeznávají obličeje, stavbu těla, oblečení a hlasové zařízení, které dokáže rozpoznávat hlas. Jejich chytré řešení by pak dál rozšiřovali i pro zajištění bezpečnosti na lanovkách, na chytrou kantýnu na kopci, která by vám hlasově objednávala jídla a až by jste dorazili, jídlo už byste měli připravené.

Zrcadlo s umělou inteligencí

Červený tým se členy z Masarykova Gymnázia v Plzni a s jedním členem z Gymnázia a SOŠ Rokycany, napadlo chytré zrcadlo, které s vámi komunikuje a už třeba ráno, když se do něj podíváte, může se kouknout do vašeho kalendáře a říct vám, co máte dneska v plánu. Využívali tedy umělou inteligenci pro rozpoznávání vašeho obličeje a pro hlasové ovládání. Zobrazované informace budou data z vašeho kalendáře nebo účtu Google.

Chytré vylepšení do aut

Poslední fialový tým z Gymnázia Jaroslava Vrchlického v Klatovech vymyslel řešení na ulehčení orientace řidiče v dopravním provozu. Umělá inteligence bude rozpoznávat dopravní značky nebo třeba billboardy a bannery. Jejich umělá inteligence je navržena jako doplněk i k dnešním zastaralejším autům. AI se může spojit např. i s rádiem nebo navigací. 

“AI projektový den s nvias.org nás velice nadchl. Dokázali jsme spolupracovat a za poměrně krátký čas jsme dokázali vymyslet projekt, s využitím umělé inteligence, který budeme určitě i nadále rozvíjet.”

Martin, Gymnázium a SOŠ Rokycany

Propojení s reálným byznysem

Zástupci z týmu Innovation ze Socialbakers studentům představili jak se využívá AI v marketingu na sociálních sítí. Ukázali také experimenty, které ukazují sílu AI nástrojů a zároveň potenciální hrozby např. při generování fake-news.

“Bylo velmi zajímavé virtuálně potkat tolik mladých studentů, kteří projevili zájem o umělou inteligenci, a vymysleli spoustu nových nápadů, jak ji dobře využívat”

hodnotil projektový den Petr Krejzl, Vedoucí výzkumu ve společnosti Socialbakers

V závěrečné prezentaci si pak jednotlivé týmy vyzkoušeli, jak sebe a svůj nápad prodat. Při představení svého řešení se snažili o přízeň virtuálních investorů a všech potenciálních zákazníků.

Věříme, že se na projektovém dnu studenti mnohé naučili a načerpali spousty inspirace třeba i do svých vlastních Startupů. Doufáme, že takových příležitostí bude ještě spousty a těšíme se na další spolupráce.

Zde se můžete podívat na zkrácený záznam projektového dne

Časová osa:
0:00:00 Představení projektového dne a partnera SIT Port
0:12:00 Počítačové vidění – Teachable machine & práce v týmech
0:21:00 Prezentace výsledků
0:30:25 Hlasové technologie – DialogFlow
0:35:40 Práce v týmech
0:40:10 Prezentace výsledků
0:46:20 Porozumění – zpracování přirozeného jazyka
0:50:55 Práce v týmech
0:53:00 Prezentace inovačního týmu Socialbakers
1:09:05 Příprava finálního AI řešení
1:16:00 Práce v týmu
1:18:00 Závěreční prezentace
1:31:30 Užitečné odkazy & závěr