Program AI Discovery byl oficiálně zakončen v pondělí 12.12. Akce plná nápadů a inspirace proběhla v prostorách našeho partnera SIT Port. Na programu byly inovativní projekty našich účastníků, praktický pohled do technologií a businessu od našich partnerů a také motivační přednáška od našeho hosta Ondřeje Rudolfa na téma budování vlastního brandu.
Program AI Discovery je určen pro středoškoláky, kteří v týmech řeší zadané nebo vlastní výzvy s využitím moderních technologií (umělá inteligence, internet věcí). Svůj nápad postupně rozpracovávají s využitím metodiky Design thinking a přeměňují myšlenku v produkt. Klademe důraz na praktičnost a využitelnost. Organizujeme celkem 6 workshopů (všechny jsou zdarma), na kterých mladí vynálezci získají znalosti v oblasti technologií a businessu a rozvinou důležité kompetence jako je týmová spolupráce a komunikace. Na workshopy spolupracujeme s odborníky z partnerských společností a odbornou elitu z FAV ZČU. Účastnící si na své cestě naučí, jak pracovat s nejmodernějšími technologiemi, jak přeměnit inovace v ekonomicky cenný produkt a jak si efektivně rozdělit role v týmu a spolupracovat. Nedílnou součástí každého projektu byl i byznys plán s využitím Lean Business canvas. Naše ambice zde nekončí! Nejpovedenější projekty se budeme snažit přeměnit v to, co naše společnost opravdu potřebuje – start-upy řízené mladými talenty s vizí změnit svět.
Slavnostní AI Discovery Show proběhla v prostorech SIT Portu a zúčastnilo se jí téměř 50 lidí. Celou událost otevřel Ondřej Rudolf, guru v oblasti marketingové strategie a budování brandu, který nám osvětlil pojem Brand ať už osobního tak firemního pohledu. Partneři programu představili fungování technologií v reálném světě a také o tom, jak se s technologiemi prosadit a co je nutné udělat pro to, aby byl náš technický start-up úspěšný. Prostor pro představení inovativního využití IoT a AI technologií dostal i náš Hydra tým, který se zabývá konstruováním a následně řízením autíček s vodíkovým pohonem. Tým vyvinul vlastní telemetrickou a řídící jednotku, která se stará o efektivní využití energií z vodíkového palivového článku a baterií.
Finální prezentace svých startupů připravily 4 týmy a my jsme měli tu příležitost, vidět jejich projekty i praktické ukázky. Projekty ve stručnosti představíme – můžete si přečíst, co dokáže tým středoškoláků vytvořit za necelé 3 měsíce. Týmy své projekty prezentovaly před všemi přítomnými a naši partneři jim položili doplňující otázky ohledně byznys modelu, nebo využitých technologií. Účastníci získali cenné zkušenosti, které zhodnotí až budou svůj startup představovat investorům.
První tým řešil výzvu SIT Portu – ambiciózní projekt plánuje vyvinout umělou inteligenci, která bude mít za úkol, řešit jeden z klíčových problémů složek záchranného systému a sice problém s průjezdností ulic kvůli špatně zaparkovaným automobilům. Týmu se podařilo vyvinout prototyp AI, která dokáže určit vzdálenost mezi vozidly a následně poté průjezdnost vozidel záchranných složek. Tým má v plánu se vývoji věnovat i nadále a snad se brzy dočkáme technologie, která pomůže zachránit více životů.
Dvoučlenný tým si pro nás připravil komplexní a propracovaný business plán. Jejich produktem má být aplikace, která by umožnila středoškolákům jistou formu přesně zacíleného online doučování. Aplikace umožní studentům vzájemně si pomáhat hlavně v matematice a fyzice. Hlavním přínosem je pomoc studentovi v bodě, kde se zasekne. Kolikrát stačí jen jednoduchá rada na místo trávení celé hodiny na klasickém doučování. Umělá inteligence by z počátku zajistila odpovědi na běžné otázky a postupně by se zdokonalovala. Byznys model je postavený na formě kreditů s vyhodnocováním, kolik pomoci student využívá a kolikrát pomohl ostatním.
Další tým přišel s návrhem netoxické sociální sítě, která má uživatele chránit před toxickým prostředím na jiných sociálních sítích a zároveň jim pomáhat řešit problémy s prokrastinací. Díky plánování úkolů a zveřejňování svých plánů a výsledků má uživatele motivovat a zvyšovat jim sebedůvěru. Umělá inteligence by pak mohla pomoci s plánováním úkolů i tvořením vlastních příspěvků.
Tým z Rokycan se zaměřil na vyvinutí technologie, která má pomoci spolužákovi trpící koprolálií (člověk velmi často mluví sprostě, aniž by si to sám uvědomoval). Chytrý náramek by uměl rozpoznat hlas mluvčího a vizuálně i zvukově jej upozornit na každý vulgární výraz, který řekne. Pro prototyp řešení tým využil hlasové technologie Google Speech-to-text zprovozněný na platformě Raspberry Pi.
Děkujeme účastníkům soutěže za veškerou snahu, kterou v průběhu tří měsíců vyvíjeli a jsme hrdí na to, co jste dokázali vytvořit a jak daleko jste se v tak krátké době posunuli.
SIT Port – přístav pro středoškolské technické nadšence a start-upisty. SIT Port organizuje řadu workshopů a eventů. |
Aimtec – plzeňská firma, která přináší digitalizaci a automatizaci pro logistiku, výrobu, pokročilé plánování výroby a B2B integrace. |
Digitální architekti – společnost působící v oblasti datové analýzy, vizualizace dat a mobilní a webovou analytikou. |
Speech tech – inovátorská firma zabývající se zpracováním, analýzou a generováním řeči a hlasovou biometrií. |
|
Společnost OMEXOM GA Energo s.r.o. je lídrem v oblasti elektromontáží pro výrobce a distributory elektrické energie. Provozuje Smart City Polygon pro ukázku možností IoT technologií. |
Nová marketingová strategie a vizuální prezentace – spolupráce nvias a Uhumdrum Naše organizace nvias ve spolupráci s kreativní agenturou Uhumdrum úspěšně dokončila projekt Marketingová …
Rok nvias s řízením projektů ve Freelo O nvias nvias z. s. je nezisková organizace zaměřující se na inovaci ve vzdělávání. Pomocí …
LASAR – Studentské projekty Space4Talents Přinášíme informace o prvním studentském projektu, který byl vyvíjen a prezentován v rámci Space4Talents. V rámci Space4Talents …
AI konference na GASOŠ Rokycany AI KONFERENCE – “ZÁKLADNÍ STAVEBNÍ KAMENY PRO UMĚLÉ INTELIGENCE PRO KOMPEXNÍ VZDĚLÁNÍ” NA GASOŠ ROKYCANY Využití AI …