Rubriky
Aktuality

IoT Workshop v SIT Port Garage

Internet věcí

Oblast internetu věcí (Internet of things – IoT) se dramaticky rozvíjí, zajišťuje důležité informace, na dálku řídí různé technologie a postupně nám usnadňuje každodenní život. Tento rozvoj je zajištěn především díky moderní elektronice a bezdrátové technologii přenosu dat s nízkou energetickou náročností. Tím je zajištěno, že běžné IoT zařízení je na jednu baterii v provozu několik let. Příkladem využití je třeba přesné sledování zásilek, na dálku řízené spínání zařízení, kontroly stavu a odečtu vody, nebo i řízení zavlažování. Pro Internet of Things chce nvias také vychovávat nové tvůrce, proto jsme připravili IoT workshop ve spolupráci se společností TData v prostorách k tomu určených – SIT Port Garage. Workshop byl pro studenty zdarma a plně financován byl Správou informačních technologií města Plzně.

Výroba IoT senzoru

Studenti vyráběli vlastní bateriově napájené LoRa senzory postavené na technologiích od společností Microchip, Murata, Bosch Sensortec a další.. Nejednalo se tedy o žádné hračky. IoT Workshop nás opravdu příjemně překvapil. Přestože byl cílený hlavně pro účastníky bez předchozích zkušeností s výrobou elektroniky, tak všichni svou práci zvladli.

Workshop se rozkládal do 3 dnů a za tuto dobu měli studenti za úkol osadit profesionální hardware a následně aplikovat firmware, který si sami upravili. První den byla podstatná teorie, kterou studenti ocenili později při realizace a programování jejich senzorů. Dozvěděli se např. jaké vybavení a nástroje budou mít k dispozici a jak je používat. Také se seznámili s procesem návrhu a schématem jejich nového IoT senzoru.

2. den už si sami připravovali součástky a osazovali PCB (printed circuit board). K večeru už je začali dokonce i testovat, odstraňovat chyby a dolaďovat detaily.

Konečně 3. den začali programovat své vytvořené senzory a odesílali data prostřednictvím sítě LoRa do cloudu, kde si vytvořili vlastní vizualizaci dat. Na závěr si každý odnesl domů svůj vyrobený IoT senzor, který měří teplotu a vlhkost. Každý si pak zvolil jak svůj senzor využije. Jeden z týmů ho třeba umístil do SIT Port Garage, kde bude monitorovat své pracovní prostředí.

Podle ohlasů účastníků, je největší zájem o návrh PCB, programování firmware a i vývoj samotné aplikace. Takže to vše pro vás ještě připravujeme. Určitě se máte na co těšit! A my děkujeme za spolupráci TData s.r.o., nvias.org a Sprava informacnich technologii mesta Plzne p.o.