nvias.org

[:cs]Dny Vědy a Techniky[:en]Days of Science and Technology[:]

[:cs]Přijďte se podívat na Dny Vědy a Techniky v Plzni a to 20. – 21. září 2019 na Náměstí Republiky. Nvias se bude letos opět účastnit jako vystavovatel a to dokonce se třemi tématy. Vodíkovým autíčkem, umělou inteligencí a samozřejmě nebude chybět Minecraft.

U vodíkového autíčka Vám studenti představí skutečnou budoucnost automobilového průmyslu – vodíkový pohon – fuel cell electric vehicle (FCEV). Také u této příležitosti budou shánět nové členy (studenty) do týmu na další sezónu. 

U dalšího stolu Vás přivítá Michael – náš TJBot od IBM, nebo třeba Alexa a Google Voice Kit. Dozvíte se, jak opravdu funguje umělá inteligence a že to není tak složité, jak to vypadá, si budete moct i vyzkoušet. 

Třetí téma – Minecraft – obvody z redstonu,  příkazy a command blocky samozřejmě nebudou chybět.

Už se na Vás moc těšíme a doufáme v hojnou účast.

https://dnyvedy.zcu.cz/2019/[:en]Come to visit us at the Days of Science and Technology in Pilsen on September 20 – 21. 2019 at the Republic Square. This year Nvias will again participate as an exhibitor, even with three themes. A hydrogen car, artificial intelligence and of course Minecraft will not be missing.

With a hydrogen car, students will introduce you to the true future of the automotive industry – hydrogen fuel cell electric vehicle (FCEV). Also on this occasion will be looking for new members (students) for the team for the next season of Horizon Grand Prix.

Michael – our TJBot from IBM or Alexa and Google Voice Kit will welcome you on the next table. You will learn how artificial intelligence (AI) really works and that it is not as complicated as it looks, you will even try it.

The third topic – Minecraft – redstone circuits, commands and command blocks will of course not be missing.

We are looking forward to seeing you and hope for a lot of visitors.

https://dnyvedy.zcu.cz/2019/[:]